Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlsíte s použitím souborů cookie. Více informací. Rozumím Pro správné fungování webu si zapněte javascript.

Potíže s automatickou aktualizací SPARKvue na Win 10

Situace: Novější verze SPARKvue automaticky vyhledávají a nabízejí aktualizace. Tento "benefit" však ne vždy umí akceptovat počítače s OS Windows (zejm. Windows 10). Občas se touto automatickou instalací přepíše ostrá, na PC původně nainstalovaná verze, verzí (licencí) trialovou, a ta se pak tváří, že její platnost "vypršela"...

Doporučujeme proto nespouštět automatický update v prostředí SPARKvue, ale aktualizovat takto:

  1. Update instalátor se stáhne odtud: https://www.pasco.com/downloads/sparkvue/sparkvue-update/index.cfm
  2. Tento Setup.exe se pak spustí přes pravé tlačítko myši - "Spustit jako správce".

Tento postup aktualizace funguje. (Pozorný čtenář všech sdělení instalačního procesu si sice možná všimne, že na začátku instalace proběhne informace, že se jedná o "setup trialový", ale tato hláška není pravdivá. Pokud byl stažen setup z políčka Update, nikoli Trial, nainstaluje se ostrý update, nikoli trial. Nehledě na hlášku setupového průvodce instalací. Toto je způsob instalace konečné, ostré a funkční verze. 

Pokud se někde skutečně přeinstaluje trial přes ostrou, pak je potřeba odinstalovat celý SPARKvue z PC a nainstalovat znovu libovolnou (třeba starou) ostrou verzi. Následně platí vše výše zmíněné: neprovádět update přes automat přímo ve SPARKvue, ale znovu z instalátoru, tak jak je popsáno výše.

Po instalaci updatu programu SPARKvue se program na žákovském účtu tváří jako trialová verze

Postup řešení:

  1. (Pokud máte již ostrou verzi nainstalovánu, tento bod přeskočte a pokračujte od 2) Přihlásit se jako administrátor, spustit instalaci plné licencované verze (dodané škole při koupi) přes pravé tlačítko myši – Spustit jako správce.
  2. Instalovat update stažený z webu: https://www.pasco.com/downloads/sparkvue/sparkvue-update/index.cfm přes pravé tlačítko myši – Spustit jako správce.
  3. Na ploše se objeví modrá spouštěcí ikona SPARKvue. Kliknout na ni pravým tlačítkem myši a zvolit – Spustit jako správce.

Po takovémto prvním spuštění (v administrátorském účtu a přes pravé tlačítko myši – spustit jako správce) program zavřít, odhlásit se z admin účtu. Program bude funkční i pod žákovskými účty.

Shrnutí: důležité je, aby instalace a první spuštění pod admin účtem byly provedeny s pravým myšítkem: jako správce.

Instalační soubory

Na stránkách výrobce naleznete instalační soubory k našim dvěma analytickým programům SPARKvue a Capstone. Tyto instalačky jsou trialovými verzemi s platností 60 dnů plné funkcionality. Na počítače s OS Windows si po vypršení této lhůty budete muset zakoupit licenci. Na výše uvedených stránkách naleznete také nejnovější aktualizace obou softwarů. Pokud budte chtít pracovat s bezdrátovým spektrofotometrem PS-2600, obdržíte analytický software PASCO Spektrometry spolu s ním. SPARKvue je pro tablety a mobilní telefony s iOS a Android OS zdarma. Pokud jej Vaše zařízení podporuje (závisí na výkonu a grafice), můžete si je stáhnout přímo z App Store či Google Play.

Problémy s ovladači

V případě, že používáte bezdrátové senzory ve starších verzích systému Windows, je zapotřebí mít v PC zapojen USB dongle (PS-3500), který možnosti počítače rozšíří o Bluetooth 4.0 LE. Některé systémy Windows (např. 8.1) automaticky donglu přiřadí ovladače, které však s tímto donglem správně nepracují. V případě, že máte dongle zapojen v PC a přesto v nabídce Bluetooth (v programu Capstone či SPARKvue) bezdrátový senzor nevidíte, je zapotřebí přejít v systému do Správce zařízení, vyhledat zařízení dongle a ručně nastavit cestu ke správným ovladačům. Ovladače jsou umístěny v adresáři C:\ProgramFiles(x86)\PascoScientific. Vnutíte-li donglu toto umístění ovladačů, bude pracovat správně a bezdrátový senzor bude viditelný.

Jednoduchý vývojový diagram postupu instalace ovladačů je zde.

Zde naleznete přehledný videonávod, kterak postupovat: http://vitrzhor.cz/2017/02/10/navod-na-instalaci-pasco-usb-bluetooth-donglu/

Zpravodaj Pasco

Chcete být neustále v obraze? Mít aktuální informace, inspirativní tipy a přehled o chystaných seminářích? Přihlaste se k odběru zpravodaje Pasco a nic z toho vám neunikne.

Mám zájem

Kontaktujte nás

Máte zájem o senzory a čidla PASCO? Nebo vás zajímají podrobnější informace?
Neváhejte nás kontaktovat:

+420 222 312 451

Vyplňte prosím své jméno

Neplatný vstup

Neplatný vstup

Neplatný vstup

Vyplňte prosím svůj telefon

Vyplňte prosím správně svůj email

Zanechte nám prosím zprávu

* povinná položka

Neplatný vstup

Udělte prosím souhlas

  • logo1
  • SAMLabs Logo grey