Blikání obrazovky SPARKvue

Na některých počítačích, v závislosti na tom, jaký grafický procesor (GPU) počítač používá, dochází k blikání obrazovky při měření ve SPARKvue. Oprava spočívá v úpravě vlastností spustitelného zástupce SPARKvue tak, aby při spuštění deaktivoval GPU. Postup:

 • Najděte zástupce (modrou spouštěcí ikonu) programu SPARKvue na ploše počítače.
 • Klikněte na ni pravým tlačítkem myši a z místní nabídky vyberte „Vlastnosti“.
 • Ve vlastnostech SPARKvue byste měli vidět „Cíl“, což je místo, kde je SPARKvue na počítači nainstalován. (Pokud během instalace použijete výchozí umístění, mělo by to být: "C:\Program Files\PASCO vědecký\SPARKvue\SPARKvue.exe")
 • Upravte řádku „Cíl“ tak, aby nyní vypadala takto: "C:\Program Files\PASCO vědecký\SPARKvue\SPARKvue.exe" --disable-gpu. Prosím, všimněte si a dodržte přesný zápis mezery a dvojité pomlčky za poslední uvozovkou!
 • Klepněte na tlačítko Použít a poté na tlačítka OK.
 • Restartujte počítač.

Výše uvedený postup by měl vypnout GPU a pomoci s blikáním obrazovky. Pokud výše uvedené nepomůže, další věcí, kterou můžete zkusit, je jít na web výrobce vaší grafické karty/adaptéru a vyhledat na něm nový ovladač.

Potíže s automatickou aktualizací SPARKvue na Win 10

Situace: Novější verze SPARKvue automaticky vyhledávají a nabízejí aktualizace. Tento "benefit" však ne vždy umí akceptovat počítače s OS Windows (zejm. Windows 10). Občas se touto automatickou instalací přepíše ostrá, na PC původně nainstalovaná verze, verzí (licencí) trialovou, a ta se pak tváří, že její platnost "vypršela"...

Doporučujeme proto nespouštět automatický update v prostředí SPARKvue, ale aktualizovat takto:

 1. Update instalátor se stáhne odtud: https://www.pasco.com/downloads/sparkvue/sparkvue-update/index.cfm
 2. Tento Setup.exe se pak spustí přes pravé tlačítko myši - "Spustit jako správce".

Tento postup aktualizace funguje. (Pozorný čtenář všech sdělení instalačního procesu si sice možná všimne, že na začátku instalace proběhne informace, že se jedná o "setup trialový", ale tato hláška není pravdivá. Pokud byl stažen setup z políčka Update, nikoli Trial, nainstaluje se ostrý update, nikoli trial. Nehledě na hlášku setupového průvodce instalací. Toto je způsob instalace konečné, ostré a funkční verze. 

Pokud se někde skutečně přeinstaluje trial přes ostrou, pak je potřeba odinstalovat celý SPARKvue z PC a nainstalovat znovu libovolnou (třeba starou) ostrou verzi. Následně platí vše výše zmíněné: neprovádět update přes automat přímo ve SPARKvue, ale znovu z instalátoru, tak jak je popsáno výše.

Po instalaci updatu programu SPARKvue se program na žákovském účtu tváří jako trialová verze

Postup řešení:

 1. (Pokud máte již ostrou verzi nainstalovánu, tento bod přeskočte a pokračujte od 2) Přihlásit se jako administrátor, spustit instalaci plné licencované verze (dodané škole při koupi) přes pravé tlačítko myši – Spustit jako správce.
 2. Instalovat update stažený z webu: https://www.pasco.com/downloads/sparkvue/sparkvue-update/index.cfm přes pravé tlačítko myši – Spustit jako správce.
 3. Na ploše se objeví modrá spouštěcí ikona SPARKvue. Kliknout na ni pravým tlačítkem myši a zvolit – Spustit jako správce.

Po takovémto prvním spuštění (v administrátorském účtu a přes pravé tlačítko myši – spustit jako správce) program zavřít, odhlásit se z admin účtu. Program bude funkční i pod žákovskými účty.

Shrnutí: důležité je, aby instalace a první spuštění pod admin účtem byly provedeny s pravým myšítkem: jako správce.

Instalační soubory

Na stránkách výrobce naleznete instalační soubory k našim dvěma analytickým programům SPARKvue a Capstone. Tyto instalačky jsou trialovými verzemi s platností 60 dnů plné funkcionality. Na počítače s OS Windows si po vypršení této lhůty budete muset zakoupit licenci. Na výše uvedených stránkách naleznete také nejnovější aktualizace obou softwarů. Pokud budte chtít pracovat s bezdrátovým spektrofotometrem PS-2600, obdržíte analytický software PASCO Spektrometry spolu s ním. SPARKvue je pro tablety a mobilní telefony s iOS a Android OS zdarma. Pokud jej Vaše zařízení podporuje (závisí na výkonu a grafice), můžete si je stáhnout přímo z App Store či Google Play.

Problémy s ovladači USB donglu

V případě, že máte dongle zapojen v PC a přesto v nabídce Bluetooth (v programu Capstone či SPARKvue) bezdrátový senzor nevidíte, je zapotřebí přejít v systému do Správce zařízení, vyhledat zařízení dongle a ručně nastavit cestu ke správným ovladačům. Ovladače jsou umístěny v adresáři C:\ProgramFiles(x86)\PascoScientific. Vnutíte-li donglu toto umístění ovladačů, bude pracovat správně a bezdrátový senzor bude viditelný.

 1. Jděte do Správce zařízení
 2. Zde rozbalte Porty (COM a LPT)
 3. Dongle se pravděpodobně identifikuje jako zařízení COM3 (či podobně). Pokud systém vidí více podobných zařízení, musíte PASCO dongle identifikovat jeho vytažení – a opětovným vložením do PC.
 4. Poklikejte na něj dvakrát.
 5. Zvolte záložku Ovladač – Aktualizovat ovladač – Vyhledat ovladače na mém počítači.
 6. Zde proklikejte cestu do adresáře C:\ProgramFiles(x86)\PascoScientific
 7. Hotovo.

Při dalším spuštění SPARKvue bude již bezdrátový senzor viditelný.

Zpravodaj Pasco

Chcete být neustále v obraze? Mít aktuální informace, inspirativní tipy a přehled o chystaných seminářích? Přihlaste se k odběru zpravodaje Pasco a nic z toho vám neunikne.

Mám zájem

Kontaktujte nás

Máte zájem o senzory a čidla PASCO? Nebo vás zajímají podrobnější informace?
Neváhejte nás kontaktovat:

+420 222 312 451

Vyplňte prosím své jméno

Neplatný vstup

Neplatný vstup

Neplatný vstup

Vyplňte prosím svůj telefon

Vyplňte prosím správně svůj email

Zanechte nám prosím zprávu

* povinná položka

Udělte prosím souhlas

 • logo1