Senzory od PASCO nemusí sloužit pouze k měření a sledování přírodovědných fenoménů a k analýze dat z pokusů. Tento čistý přírodovědný přístup můžeme nyní rozšířit o zcela nový – informatický – rozměr výuky tak, aby výuka skutečně nabyla formy dnes tolik skloňovaného akronymu „STEAM“.
Díky možnosti spojení měřicího systému a kódování (programování) můžeme kdykoli vytvořit kód v jazyce Blockly a dat ze senzorů PASCO využít coby vstupů do funkčního algoritmu. Ovládejte ve fyzice pohyb vozíčku na základě měření senzoru pohybu, v biologii rozsvěcujte či zhasínejte světlo nad květinou na základě dat o její produkci CO2 nebo jen v hodině chemie jednoduše nechejte rozhodnout algoritmus, zda se jedná o roztok kyselý, či zásaditý. Výuka programování, informatického myšlení či digitálních kompetencí se přeci nemusí vždy odehrávat pouze v hodinách informatiky! S PASCO můžeme toto vše vyučovat zcela přirozeně i s pomůckami, které jsou tradičně chápány jako náležející výhradně do fyzikálního, biologického či chemického kabinetu!
- Bezkonkurenční bohatost senzorů.
Díky tomu, že historie a tradice společnosti PASCO Scientiific spočívá ve výrobě měřicích senzorů pro sledování přírodovědných fenoménů, svým vstupem na pole kódování a nové informatiky stal se tento systém ihned leadrem v této oblasti. Ve světě nyní není jiná platforma, která by mohla konkurovat bohatosti naší nabídky čidel a jimi měřitelným (70+) veličinám. - Univerzalita aktuátorů.
Možnosti kódingu jdou napříč všemi výrobky PASCO Scientific. Jako aktuátory nemusejí sloužit pouze jednotky //code.Node, které jsou k tomuto účelu přímo vyvinuty a které poskytují možnosti vyvolání vizuálních i zvukových akcí (jednotka svítí, rozsvěcuje LED pole, rozeznívá se). Naopak. Kódem se v PASCO platformě dají ovládat libovolné napěťové výstupy. Jako aktuátor tak mohou sloužit všechna rozhraní obsahující generátor el. napětí (např. Universal Interface 550 UI-5001, Universal Interface 850, UI-5000), všechny el. napětí regulovatelné pohony (např. Smart Fan, ME-1242, Smart Cart Motor ME-1247) i zdroje el. napětí (např. bezdrátový AC/DC modul EM-3533). - Zpětná kompatibilita.
Nespornou konkurenční výhodou PASCO je péče o to, aby nové vlastnosti systému (jako je nyní např. možnost jeho kódingu) byly realizovatelné i na zařízení, které má již zákazník zakoupeny z dřívějška. Nepředstavujeme vám novinky stylu práce jen proto, abychom vám vnutili prodej nových „hraček“. Všechny možnosti kódování s PASCO jsou realizovatelné na všech starších senzorech řady PASPORT (modrých) i Science Workshop (černých – které se začaly vyrábět před více jak třiceti lety!!!). Jediné, co pro nový styl práce s těmito staršími senzory musíte udělat, je aktualizovat si vámi používaný „měřicí“ (nyní tedy i „kódovací“) software - SPARKvue či Capstone. - U kódingu to samozřejmě nekončí!
Ačkoli jsme možností vstupu nové informatiky na pole tradičních přírodovědných pokusů nadšeni, neradi bychom dopustili, aby vnímání systému PASCO bylo do omezeno na pouhou „informatickou platformu“. Stále s tím vším od nás můžete „tradičně“ měřit přírodovědné pokusy! Naše senzory nejsou pouhými „arduinovskými“ či „mikrobitími“ dvoudolarovými hradly! Senzor pohybu neměří nikterak „přibližně“, s jeho pomocí lze stále vykreslit dráhu volného pádu míče, senzor pH změří kyselost s přesností dvou desetinných míst, senzor CO2 umí detekovat stovky částic CO2 z milionu… Pořád se jedná o čidla, která z vašich žáků udělají malé vědce! Grafy, čísla, tabulky, které dětem vizualizují přírodovědný fenomén odehrávající se před čidlem, budou i nadále nedílnou součástí vašich přírodovědných hodin a to s měřicí přesností, která nemá ve světě informatiky obdoby. Nová informatika je však nový vesmír, který se díky možnosti propojení kódování a měřicího systému PASCO otevírá i vám…
Programovací jednotka //code.Node PS-3231
Jeho pět senzorů a tři výstupy umožňují studentům programovat a v reálném čase sledovat, jak zařízení sbírá a reaguje na vstupní data.
//code.Node programovací jednotka v katalogu
Příručka Základy programování se zařízením //code.Node
Příručka Základy programování se zařízením //code.Node vám pomůže osvojit si základy kódování pomocí úloh s přírodovědnou tematikou. Obsahuje deset programovacích aktivit, které spojují koncepty programování s jevy z reálného světa a podporují rozvoj algoritmického myšlení.
Příručka Základy programování se zařízením //code.Node v katalogu
Seznam inspiračních úloh pro ukázku spojení PASCO a programování
Magnetická polarita
Kostka náhodných čísel
Automatické noční světl
Účinnost žárovk
Aktivace tlesknutí
Co je počátek
Zkoumání hlasitosti zvuk
Krokomě
Výstražné zvukové upozorněn
Digitální teploměr
Úlohy ke stažení na experimentujme.cz
Sady, které obsahují programovací jednotku //code.Node:
Žákovská sada Coding
Sada obsahuje 8 programovacích jednotek //code.Node, 10 inspirativních úloh, tištěnou učebnici programování a software SPARKvue.
Žákovská sada Coding v katalogu
PASCO Software
Stáhněte si poslední verzi SPARKvue či Capstone, aktualizujte si ji na vašem počítači a můžete ihned začít!